Něco o tarotu           

 

Tarot a jeho schopnosti
Pro studenty hermetické podstaty tarotu, tedy pro ty, kdož se tarotem zabývají "vážně" a "doopravdy", je nutné znát mnoho teoretických věcí, které my zde budeme pomíjet, anebo je jen naťukneme. Víte třeba to, že tarot vůbec neměl sloužit k věště-ní? Jeho účelem bylo studium makrokosmu a mikrokosmu, tedy poznání souvislostí světových - to je onen makrokosmos - a bytostných - to je zase mikrokosmos. To souvisí s poznáním a sebepoznáním, ale s věštěním v té dnešní podobě dost málo!


Jenomže věci se ve světě často vyvíjejí záhadně a nečekaně. Člověk chce obelstít osud, myslí si, mizera, že se mu to podaří, a tak věští. K věštění používá kdejaké pomůcky. Všechny původně esoterní disciplíny, pochopitelné laiku stejně dobře jako teorie množin či kvantová elektrodynamika, se staly nástroji k věštění a původní smysl byl zapomenut a mnohými - pochopitelně lidovými - autory dokonce popřen. Úděl tarotu je stejný jako úděl astrologie či I-Ťingu.
Ačkoliv se zde budeme zabývat tarotem ne tak do hloubky, přesto dojdeme i tak k výsledkům, které jistě nebudou k zahození. Jak je to možné? Jakto, že stej
ný balíček karet může dát odpovědi v nesrozumitelných otázkách stejně jako v běžných denních starostech?
To máte tak. Tarot je vrstevnatý. Každá karta je souborem symbolů, které mají široké významy, lépe řečeno mají široké naplnění. O symbolu se nadá říci, že např. had znamená energii. Ona to sice je pravda, že had značí energii, ale taky znamená určitý stav mysli, vyjadřuje jakousi náladu, popisuje vývojovou etapu lidstva, vyjadřuje stav vesmíru, je symbolem pro astrální světlo i pro nekonečnost bytí ? a to prosím ne vybrat jeden nebo druhý nebo třetí význam - ale vše pěkně najednou. Symbol je vyjádřením podobnosti, analogie - a ne určitosti. Kdepak. Věci, pojmy, myšlenky spolu sousedí - nejsou odděleny.
Jenomže ne každý dokáže hned jen tak pochopit celou šíři plnosti symbolu. Na první pohled je zřejmý maximálně jeden význam, pak se může připojit další úro-veň a další a další?. Jako kdyby se uvědomění šířilo po vrstvách. A s tarotem je to podobně. Řekněme, že úplně jednoduché věštění tvoří nejnižší vrstvu, dalším stup-něm je věštba psychologická a pak psycho-poradenská. Vyššími úrovněmi se zde budeme zabývat jen okrajově.

Jak začít s kartami pracovat
Po úvodním seznámení s vašimi novými kartami si udělejte svůj první výklad. Dobře se na něj připravte - žádný jiný už prvním nikdy nebude. 
Nejdříve si kupte pracovní sešit. Je lepší, když použijete vázanou knihu o 150 listech - takový sešit vám dlouho vydrží a budete mít všechny poznámky pěkně u sebe. Nepoužívejte ale raději velký formát A4, pokud na to nejste zvyklí - třeba z období studií. Je nemotorný a neskladný a obvykle se do něj hůře píše.
Pak už stačí mít tu správnou náladu a to pravé místo. Uklidněte se a po důkladném promíchání karet si vyberte tři. Nepokládejte otázku - počkejte, co vám karty samy sdělí. Až se práci s tarotem dobře naučíte, ke svému prvnímu výkladu se vrátíte. To budete překvapeni, co vše vám tenkrát karty prozradily!
Teď si ale musíte zapsat, jaké karty jste si vytáhli. Pište až na druhý list sešitu - na první si třeba později budete chtít něco namalovat nebo nalepit inspirující obrazec. Je jedno, jakým způsobem karty zapíšete. Později, když budete nabírat zkušenosti, si vytvoříte vlastní systém zkratek. Teď je na řadě pokusit se o své první vysvětlení pomocí příručky nebo této učebnice. I toto vysvětlení si můžete zapsat. Zbytek stránky nechejte volný, abyste si mohli doplnit poznámky ještě někdy později.
Do pracovního sešitu si budete zaznamenávat hlavně své výklady, tzn. že zapíšete, jaké byly taženy karty a jaké je vaše vysvětlení. Stačí vždy několika slovy, žádné litanie. Napište komu jste vykládali, zda a jaká byla položena otázka, na jaké události jste usoudili a zda jsou pro tazatele (jste-li tazatelem vy, tak pro vás) přínosem, jaké doporučení z výkladu vyplývá a jaké časové hranice se výklad dotýká. Ke každé poznámce nezapomeňte napsat datum a čas. Vynechejte si místo, kam po uplynutí časové hranice výkladu napíšete, jak to skutečně dopadlo - pochopitelně pouze v případě, že máte možnost to zjistit.
Kromě výkladů by se v pracovním sešitě měla objevit také zajímavá spojení karet, která vás nějak oslovila nebo s nimiž jste měli zajímavou zkušenost. Zapisujte si též zajímavé shody okolností, vlastní návrhy či doplňky k významům některých karet a vůbec věci, které nechcete zapomenout.
Vaše poznámky vám budou sloužit především k tomu, abyste se práci s tarotovými kartami naučili co nejrychleji, abyste do hloubky pronikli co nejdůkladněji a především abyste posílili své vykladačské sebevědomí. Potíže většiny začátečníků spočívají v tom, že mají pocit, že se ve všem nevyznají, že informací je mnoho, že předmět je složitý a tak podobně. To vše je jen představa. Špatné pocity vznikají z toho, že člověk přijal najednou větší množství informací a neumí si je tak rychle utřídit, jak by si přál. A také je zapotřebí získat k tarotu vztah, přijmout jej do svého života jako jeho trvalou součást. Právě v tomto všem vám pomohou vaše poznámky, neboť spojí vás s vašimi novými znalostmi.
Později, až se stanete zkušenými, nebudete sešit velmi pravděpodobně potřebovat - ačkoliv jsou takoví, kteří si zajímavosti zapisují stále.
Teď jste ale začátečníky. Máte koupený sešit, seznámili jste se s kartami a zapsali si tu nejsympatičtější i tu, která se vám líbí nejméně. Také jste uskutečnili svůj první výklad a napsali si k němu pár poznámek. Teď bude vaším úkolem naučit se významy každé karty.
Začněte malými kartami. Jejich významy jsou jednodušší a obvykle se dobře pamatují. Začnete-li velkými arkány, hrozí také nebezpečí, že se malá arkána už nikdy pořádně nenaučíte. Uvědomte si, že ve významech malých karet je určitá hierarchie - např. každé eso značí počátek či něco nezralého, každá šestka má velmi kladný význam nebo mezi dvojkou a trojkou od každé barvy je vztah - jedna rozvíjí druhou. Tyto vztahy si budeme v popisech karet naznačovat.
Nejdříve si vezměte ze svého balíčku kartu, kterou se budete učit a dobře si ji prohlédněte. Vybavte si emoce a asociace, které ve vás vyvolává. Potom se naučte základnímu významu karty. Ostatní významy si budete postupně přidávat při pravidelném procvičovaní. Zpracujte si takto všech deset karet od každé barvy.
Potom přijdou na řadu figury. Zde se budete muset učit dva základní významy - jeden figurální a jeden obecný. Při figurálním významu je dobré, když si ke každé kartě přiřadíte typy lidí z vašeho okolí. Podstata figury se vám tak bude lépe pamatovat a obecný význam si už můžete odvodit z figurálního.
Půlroční studium je vedeno osobněji a podoba skript je proto také jinačí. Zde se začíná právě figurami, aby studenti měli čas jednotlivé figury si prožít, případně je přiřadit osobám jim známým. Studenti si též mají čas zvolit, v jaké poloze budou chtít figuru chápat.
Ve chvíli, kdy se budete jakž takž orientovat ve významech 56 malých karet, můžete začít procvičovat výklady naostro. Velká arkána si zatím vyndejte. Při různých postaveních karet se doučujte dalším významům. Nelekejte se toho, že z počátku nebudete mít jasno. Jistí si začnete být až narůstající praxí.
Nakonec se začněte učit velké karty. I zde je první na řadě základní význam, potom se pokuste o zapamatování hlavních symbolů s kartou spojených, které jsou vždy uvedeny. Až si budete jistí představou o každé kartě, smíchejte malá i velká arkána a můžete vykládat se všemi kartami.
No a potom vás čeká hlavně praxe. Postupně se naučte několika výkladovým obrazcům, které jste si buďto vybrali z oněch nabízených na konci této knihy anebo je znáte odjinud či jste si je vymysleli. Každý obrazec se vám bude hodit pro jiný typ výkladu a je dobré si dosah výkladových obrazců začít prověřovat.
Zde končí doporučený postup. Potom už budete umět vykládat sami. Pomáhat vám v tom bude váš poznámkový sešit, pravidelná cvičení a samozřejmě poznání sebe i druhých.

 

Oba úryvky jsou z knihy Učebnice výkladu tarotu autorky Zuzany Antares, která v těchto dnech znovu vychází v nakladatesltví Spiral Energy.

 


Výklad, použití tarotových karet

PŘI VÝBĚRU TAROTOVÝCH KARET DEJTE NA INTUICI!

Pracujte s tarotem pravidelně

Osvědčený způsob je s tarotem pracovat každý den např. 10-20 minut. Dobré je si na výklad určit nějaká čas během dne a ten dodržovat, může to být před spaním, ráno, záleží jak vám to vyhovuje a kdy si během dne najdete čas kdy nebudete rušeni. Začnete s výkladem jedné karty. 

1.Posaďte se na klidném místě kde se cítíte dobře a kde nebudete rušeni.

2.Uvolněte se pomocí nějaké relaxační nebo meditační techniky nebo jednoduše několik minut prodýchávejte celé tělo a snažte se na nic nemyslet.

3. Vezměte balíček karet do ruky a zamíchejte.

4. Karty vyložte na stůl do vějíře.

5. Myslete na otázku, na kterou chcete dostat od tarotových karet odpověď. Při formulaci otázky je dobré být konkrétní a postavit otázku jasně a jednoduše. např. Mám okamžitě změnit své zaměstnání? Budu štastná s (jméno partnera) ?

6. Podívejte se na symbol a soustřeďte se na první pocity a myšlenky při pohledu na vytaženou tarotovou kartu. Už tento první dojem Vám často napoví a dá Vám alespoň částečnou odpověď.

7. Nyní můžete vzít do ruky knihu a podívat se na výklad karty, na afirmace, které Vám mohou pomoci apod. Možná Vás někdy překvapí, že vezmete knihu do ruky a otevřete ji přímo na stránce kde je výklad tarotové karty, kterou jste si vytáhli. Berte tyto krásné „náhody” jako povzbuzení, ale v žádném případě je neočekávejte. Pracuji s tarotovými kartami 6 let, takže se mi to stává a vždy z toho mám radost, ale nečekám na to.

Takový výklad můžete provádět každý den. Nebo se můžete zeptat na několik otázek, ale doporučuji neberte tarotové karty do ruky několikrát za den nebo v rozčilení. Je třeba si na tarot najít čas a udělat si v souvislosti s prací s ním malý rituál, aby to vše co Vám může tarot nabídnout neztratilo svoje kouzlo.

 

 
 
 

  

 

Způsoby vykládání tarotových karet

20. 10. 2007

Na základě všeobecně přijímaných pravidel divinačního vykládání tarotových karet by měly Poháry představovat osoby se světle hnědými vlasy a světlou pletí; Hole plavovlasé lidi s modrýma očima; Meče osoby s vlasy tmavě hnědými a očima šedivýma, hnědýma nebo dokonce modrýma; Pentakly lidi s tmavou pokožkou a tmavými vlasy. 
Pro bližší určení signifikátoru může sloužit ještě podrobnější rozdělení osob podle pohlaví a věku:

Králové všech barev = muž starší 35 let
Královny všech barev = žena starší 35 let
Rytíři všech barev = mladý muž (přibližně mezi 18 až 35 lety)
Pážata všech barev = děti amládež

JEDNODUCHÝ KŘÍŽ 

Při této metodě používáme buď jenom karty Velké Arkány, nebo celý tarotový soubor. Rozdíl spočívá v tom, že při výkladu kartami Velké Arkány hraje důležitou roli součet číselných hodnot jednotlivých karet, který se při výkladu všemi kartami tarotového balíčku nepoužívá.
Popisovaný výkladový systém je vhodný k získání odpovědi na otázky týkající se problému, který nás v současné době nejvíce trápí, sužuje, obírá o energii, nebo jednoduše jenom obtěžuje.
Postupujeme tak, že nejdřív zamícháme zvolený počet tarotových karet. Při míchání myslíme na otázku, na kterou hledáme odpověď. Karty položíme na stůl, sejmeme a tak jak jsme na to zvyklí, vytáhneme postupně čtyři karty, které klademe na vykládací plochu lícovou stranou dolů do tvaru kříže. Začínáme kartou označující nás nebo tazatele, kartou „Já" a pokračujeme kartou „Přání" nebo „Otázka". Následovat bude karta „Okolí a jeho vlivy" a poslední je karta „Uskutečnění". Po ukončení výběru a vyložení obracíme karty lícovou stranou vzhůru v uvedeném pořadí a čteme. Při výkladu kartami Velké Arkány před čtením nejdříve sečteme číselné hodnoty všech čtyř karet a takto vypočítaná pátá karta je konečnou a definitivní odpovědí na naši otázku. Pokud nejsme schopni z vyložených karet přečíst srozumitelnou odpověď, postup zopakujeme.

Obrazek



Příklad: Vytáhli jste si následující karty Velké Arkány: „Já" = XI. Spravedlnost, „Přání" = X. Kolo štěstí, „Okolí a jeho vliv" = VIII. Síla a nakonec „Uskutečnění" = XV. Ďábel. Součet karet je 8, tedy opět karta Síla. Odpověď na vaši otázku v tomto případě zní: Neměli byste se zabývat zbytečnými problémy a dělat si starosti. Jste si vědom(a), že jste na počátku udělal(a) chybu, dokonce víte i kde, kdy a jakou. Takže jste již při kladení otázky znal(a) odpověď a dotazování se nebylo potřebné.

KELTSKÝ KŘÍŽ

Zvolíme signifikátor osoby nebo věci, které se náš dotaz týká. Měla by to být karta, která je podle názoru, přesvědčení nebo zkušenosti vykládajícího nejvýstižnější. Nemusí to být zrovna karta Mága či Velekněžky, které jsou často doporučovány v oficiálních popisech divinačních významů jednotlivých tarotových karet. Umístíme signifikátor doprostřed prostoru, ve kterém chceme podle předem zvoleného výkladového vzoru vykládat karty. Vykládající i tazatel třikrát zamíchají a třikrát sejmou karty. Při tomto způsobu výkladu bereme z balíčku karty shora tak, jak jsou za sebou.
Otočíme PRVNÍ KARTU: překryjeme jí signifikátor a řekneme: To ho (ji) obklopuje. Je to osoba nebo všeobecné prostředí v dané době, kterými je signifikátor uváděn do pohybu. 
Otočíme DRUHOU KARTU: položíme ji horizontálně přes siginifikátor a řekneme: To jsou jeho (její) překážky. Pokud jde o kartu s pozitivním významem, bude to něco pozitivního samo o sobě, ale nebude to mít pravděpodobně souvislost s položenou otázkou.
Otočíme TŘETÍ KARTU: umístíme ji přímo nad siginifikátor. Tato karta vyjadřuje buď a) to nejlepší, čeho tazatel může dosáhnout anebo b) jeho (její) ideální představu či c) to, co si chce osvojit, ale d) v současnosti to není jeho (jejím) vlastnictvím. Otočíme ČTVRTOU KARTU: dáme ji přímo pod signifikátor a pravíme: To je to, s čím musí pracovat a co může použít. 
Otočíme PÁTOU KARTU: umístíme ji ve směru, kam se signifikátor nedívá, tedy na jeho odvrácenou stranu. To je za ním (za ní). Je to událost, která už spěje ke konci. Může to být taky minulost celé záležitosti. 
Otočíme ŠESTOU KARTU: položíme ji tam, kam směřuje pohled signifikátoru, na jeho čelní stranu. To je ještě před ním. Je to událost, která se odehraje v budoucnu a bude mít vliv na probíranou záležitost.
Karty jsou nyní rozloženy do kříže. Z balíčku postupně odebíráme další čtyři karty, které otáčíme a pokládáme na pravou stranu ve vzniklého kříže, jednu za druhou zdola nahoru.

Obrazek



SEDMÁ KARTA představuje přístup a vztah k předmětné věci či záležitosti.
OSMÁ KARTA označuje jeho (její) bydliště,prostředí dané záležitosti, všechny vlivy, osoby a dané události kolem něj (ní). 
DEVÁTÁ KARTA je kartou jeho (jejích) nadějí a obav. 
DESÁTÁ KARTA reprezentuje budoucnost, tedy to, co teprve přijde.
Právě na tuto kartu musíme soustředit veškerou sílu své intuice, svou zkušenost a znalost divinačních významů, které jsou uvedeny v návodu. Objasňovaní obsahu každé jednotlivé karty by mělo při výkladu zahrnovat vše, co jsme vyčetli z ostatních vyložených karet, včetně samotného signifikátoru a vztahu k němu nebo k věci. Nevyjímaje úkazy vyššího významu, které se mohou snést jako zářivé jiskry z nebe, když se například stane, že karta, která slouží jako orákulum (desátá karta), je kartou Velké arkány. Ve chvíli, kdy přijmeme konečné rozhodnutí, je výklad u konce a my už musíme jen zformulovat výsledek.
Může však také dojít k tomu, že si interpretací nebudeme celkem jisti. V takovém případě můžeme použít následující postup. Vezmeme poslední kartu, označíme ji za signifikátor a celý výklad zopakujeme. K výkladu a získání konečného výsledku pak budou sloužit všechny použité karty.
Při vytváření a stanovování celkového konečného výroku by se neměla příslušnost k určité barvě Malé arkány brát příliš konvenčně. Mohlo by se totiž stát, že bychom nevzali v úvahu charakter člověka, kterému vykládáme: velmi tajemná osoba může být současně velmi energická a lépe by ji tedy vystihla některá z mečových a ne jak by se zdálo na první povrchní pohled pentaklových karet. Naopak velmi čestný, ale nepozorný, roztěkaný a letargický člověk by mel být spíše zařazen k Pohárům než k Holím. 
Tato metoda vám může velmi ulehčit a zkrátit práci. Je ale zapotřebí vždy při ní využít všechen svůj talent. Jelikož jsou interpretace některých karet doslova protichůdné a ne všichni používají při výkladu význam vzhůru nohama, je jen na naší intuici, schopnostech, dovednostech a úrovni interpretačního umění, který z možných významů v dané chvíli použijeme.

 MĚSÍČNÍ ZRCADLO 

Tento výklad je obecně považován za velice kvalitní a zacházející do důsledků. Poskytuje podrobné údaje o tom, co se má odehrát v následujících dvanácti měsících. Při tomto výkladu nejprve vykládající, pak tazatel karty zamíchají a sejmou a pak je vyloží ve směru hodinových ručiček, podle obrázku. První karta je kartou právě probíhajícího kalendářního měsíce. Pokud se již chýlí ke konci, označuje až měsíc následující. Použít můžete nejen 13 karet, to znamená pro každý měsíc po jedné kartě, ale také 25 nebo 37 karet, tj. pro každý měsíc karty dvě nebo tři, čímž získáte skutečně podrobný náhled na budoucí události, vlivy a podmínky. Objasnění výkladu se tak stává jednodušším, obšírnějším a obsáhlejším co se objemu informací týče. Po vyložení dvanácté karty (t.j. po prvním kole vykládání, ještě předtím, než se rozhodneme, zda překrývat prvních dvanáct karet dalšími kartami, nebo ne) položíme doprostřed výkladového pole kartu třináctou, která blíže osvětlí nejen naše současné postavení, ale i vyhlídky do budoucnosti.

Obrazek



 Přirozeně tvořivosti se meze nekladou ani při výkladových systémech, a není řečeno, že bychom tuto metodu nemohli použít i na následujících dvanáct týdnů, dnů nebo dokonce i let. V každém případě však tento způsob výkladu vyžaduje vrcholnou koncentraci a důkladné, na čas náročné čtení. 

STŘECHA 

Z promíchaného a sejmutého balíčku postupně vytáhneme 7 karet a rozložíme do stříšky podle obrázku. Karty pokládáme lícovou stranou dolů a čteme a obracíme postupně jednu po druhé. Po přečtení poslední z karet ještě uděláme konečné shrnutí významů vyložených karet i celkového výkladu.
 Karta 1 hovoří o tazateli a jeho současné situaci.
 Karta 2 ukazuje na minulé děje a události, které ještě stále ovlivňují současnou situaci tazatele.
 Karta 3 naznačuje blízkou budoucnost, která úzce souvisí s kartami číslo 1 a 2. 
Karta 4 navrhuje nejlepší řešení dané situace. 
Karta 5 odhaluje vlivy okolí (a také rodiny, přátel, kolegů apod.)
 Karta 6 přesněji určuje kořeny problému a přibližuje způsob, jak je najít a odstranit.

Obrazek


 Karta 7 dává konečnou odpověď na otázku tazatele a ukazuje pravděpodobné řešení. 
Karta 8 se vytahuje pouze tehdy, když nejste spokojeni s výsledkem, nebo výkladu dostatečně nerozumíte. Vypovídá o tom, jak bychom mohli „zastřešit" sami sebe, jak předejít nepříjemnostem, nebo jak změnit nebo odvrátit změnou svých postojů, postupů či chování něco, co může na první pohled působit neodvratně.

Obrazek



CESTA HRDINY

Je velice snadná a trochu připomíná cyklus, kterým procházejí někteří hrdinové známých pohádek či legend během svého strastiplného putování za sebeobjevováním a za kýženým štěstím.
 Karty zamícháme, sejmeme a dvanáct karet položíme do řady vedle sebe zleva doprava. Poslední, třináctou kartou překryjeme kartu dvanáctou. Karty klademe lícní stranou na vykládací plochu a čteme je postupně tak, jak je odkrýváme. Po odkrytí a přečtení všech karet ještě jednou uděláme závěrečné shrnutí. 
Karta 1 Já (tazatel).
 Karta 2 Mé (tazatelovy) ukrývané hloubky a tajemství. To, co skrývám.
 Karta 3 Mé (tazatelovy) masky. To, za co se ukrývám.
 Karta 4 Mé (tazatelovy) přednosti a to, co nemám strach dávat najevo.
 Karta 5 Má (tazatelova) cesta

Obrazek


Karta 6 Záludnosti či překážky, které mě (tazatele) na ní čekají.
 Karta 7 Mí (tazatelovi) pomocníci na cestě nebo pomoc, která už tady je nebo teprve přichází.
 Karta 8 Cíl mé cesty.
 Karta 9 To, co bylo nebo je proti mně (tazatelovi).
 Karta 10 To, co bylo nebo je se mnou (s tazatelem). 
Karta 11 Můj (tazatelův) vklad, příspěvek. To, co já dávám a poskytuji, čím já ovlivňuji průběh událostí.
 Karta 12 Dosažení, vrchol, cíl. Možný výsledek mého (tazatelova) snažení.
 Karta 13 Korunovace. Čím jsem nebo budu (tazatel) obdarován na konci své cesty. (Darem může být něco zcela neočekávaného, něco, co bychom ve své bláhovosti často za žádný dar nikdy nepovažovali!)

 PARTNERSTVÍ 

Tímto výkladem je možné odhalovat různé stránky všech našich vztahů, nejen úzce partnerských. Systém je prostý, lehce osvojitelný a zapamatovatelný. Neměl by dělat potíže ani začátečníkům v práci s Tarotem, kteří už se naučili samostatně číst odkazy obrazů jednotlivých karet.
 Při tomto výkladu používáme všechny karty tarotové sady, i když je možné sáhnout jen po kartách Velké Arkány doplněných dvorními kartami Malé Arkány, které jsou vynikajícím prostředkem právě na objasňování problémů v oblasti partnerských vztahů. Zúžení výběru karet však nedoporučujeme těm, kteří si ještě dokonale neosvojili všechny aspekty práce s Tarotem.
 Karty zamícháme, sejmeme a vykládáme postupně vždy tři karty vodorovně vedle sebe ve třech svislých sloupcích (označených písmeny A, B, C). 
Střední sloupec (A) zastupuje vztah obecně, to, co má tazatel společné s partnerem vybraným pro výklad (my).
 Levý sloupec (B) zastupuje tazatele, jeho postoje, jeho příspěvek a vklad do vzájemného vztahu na jeho jednotlivých úrovních (). 
Pravý sloupec (C) zastupuje zvoleného partnera (ty). 
Nemusíte pokaždé vykládat všechny úrovně uvedené níže. Pokud nemáte dostatek času, nebo se chcete soustředit jenom na určitou stránku vztahu, můžete některé „řádky" také vynechat.
 Řádek 1 = Každodenní úroveň vztahu. Jak vztah funguje obecně. Také to, co je zřejmé a viditelné, případně také slučitelnost obou partnerů na úrovni běžného života. Řádek 2 = Emocionální nebo duchovní či duševní stránka vztahu. To, co vytváří citový nebo duchovní prožitek obou partnerů a co do něj v těchto oblastech vnášejí vzájemně. Také jak se k sobě v této oblasti hodí nebo nehodí.
 Řádek 3 = Fyzická úroveň vztahu. Všechno, co se týká intimity a sexuální oblasti vztahu, jeho prožívání a vzájemného přínosu obou partnerů. Odhalení možného nesouladu (nebo harmonie) partnerů v sexuální sféře.
 Řádek 4 = Světlá stránka vztahu. Všechno hezké a pozitivní, co oba vnášejí do vztahu a co vztah dává jim. 
Řádek 5 = Utajované stránky obou partnerů a vztahu vůbec. To, co před sebou ukrývají, nebo před čím mají obavy. 
Řádek 6 = Problémy, překážky ve vztahu. Vše, co zapříčiňuje nedorozumění, spory, nespokojenost, rozvoj a růst vztahu.
 Řádek 7 = Způsob řešení, cesta k odstranění překážek ze strany obou partnerů zvlášť (B, C) i společně (sloupec A).

Obrazek



URČOVÁNÍ ČASOVÉHO ROZSAHU PLATNOSTI VÝKLADU 

Při práci s Tarotem je též možné zjistit pro které časové období je výklad aktuální. Používáme při tom karty Velké i Malé arkány. Dopředu však vybereme z karet Malé Arkány všechny číselné karty, od esa (jedničky) až po desítku (v tomto případě tedy vyloučíme dvorní karty Malé arkány). Jednotlivé barvy pak podle číselné hodnoty té které karty znamenají:

 Pentakly počet let
Hole počet měsíců 
Meče počet týdnů
Poháry počet dnů.

Prostřednictvím karet Velké arkány určujeme konkrétní kalendářní měsíc, kterého se náš výklad nebo předpokládaná událost týká: 

XVII. Hvězda = leden 
XVIII. Měsíc = únor
 IV. Císař = březen 
V. Velekněz = duben 
VI. Zamilovaní = květen 
VII. Vůz =červen
 VIII. Síla červenec 
XI. Spravedlnost = srpen 
IX. Poustevník = září 
XIII. Smrt = říjen
XIV. Pravá míra = listopad
 XV. Ďábel = prosinec